Zaburzenia funkcjonalne zgryzu mogą mieć źródło w nieprawidłowych warunkach zwarciowych szczęki i żuchwy, wadach zgryzu, ale także postawy ciała. Do ich przyczyn zalicza się również uszkodzenia mechaniczne w obrębie głowy, a nawet długotrwały stres.
Zaburzenia te utrudniają codzienne funkcjonowanie pacjentów, wywołując bóle głowy i karku, trzaski i trzeszczenie podczas otwierania lub zamykania ust, ucisk za oczami, czy ból przy rozgryzaniu twardych pokarmów.
Skuteczna diagnostyka
W diagnostyce tych zaburzeń posługujemy się różnymi metodami, do których wykorzystujemy m.in. ruchomą platformę zwaną deprogramatorem. To platforma, która zbudowana jest z płytki akrylowej spiętej drutem na łuku zębowym. Umieszcza się ją na podniebieniu, a wypustka znajduje się z przodu. Leczenie deprogramatorem polega na wyłączeniu kontaktu zębów w czasie żucia. Dolna szczęka przybiera zrelaksowaną pozycję, co zmniejsza dolegliwości bólowe. Na tym etapie leczenie przejmuje ortodonta, protetyk, periodontolog lub chirurg stomatolog. Czasami wystarczy jednak leczenie zachowawcze.
Jeśli podczas diagnostyki wykryto wady zgryzu, możemy zaproponować leczenie z wykorzystaniem odpowiedniego aparatu ortodontycznego.
Obecnie aparat ortodontyczny jest nie tylko sposobem na leczenie wad zgryzu, ale także przejawem troski o swoje zdrowie, a nawet modnym dodatkiem. Dobry ortodonta w naszym gabinecie zaproponuje Ci dyskretny i wygodny aparat samoligaturujący lub klasyczny aparat metalowy z kolorowymi ligaturami, dzięki którym wyróżnisz się z tłumu. Należy pamiętać, że po leczeniu ortodontycznym należy nosić aparat retencyjny, czyli retainer (czasami retainer stały), który utrwala efekty leczenia.
Aparat ortodontyczny – cena zależna jest od modelu aparatu, dlatego skontaktuj się z nami, by omówić szczegóły leczenia.