medycyna estetyczna
Karolina Kondej

Dr n. med.

Karolina Kondej

Specjalista chirurgii plastycznej, absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny GUMed).

Od 2002 roku pracuje w Klinice Chirurgii Plastycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie przeprowadzane są operacje naprawcze i korekcyjne blizn, zniekształceń i ubytków powłok ciała po urazach, oparzeniach i zabiegach onkologicznych oraz prowadzone jest leczenie wad rozwojowych powłok ciała ze szczególnym uwzględnieniem rozszczepów wargi i podniebienia u dzieci, leczenie nowotworów skóry oraz operacje estetyczne.

W 2009 roku obroniła pracę doktorską „Skojarzone leczenie bliznowców z użyciem metod chirurgicznych i radioterapii”, promotor prof. dr hab. n.med. Janusz Jaśkiewicz. Jest wykładowcą Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku i Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Gdyni oraz Politechniki Gdańskiej na Kierunku Inżynierii Biomedycznej. Opiekun Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Chirurgii Plastycznej GUMed. Swoje umiejętności zawodowe doskonaliła na licznych stażach i szkoleniach w kraju i za granicą.

Jest autorem i współautorem prac naukowych na temat chirurgii plastycznej oraz leczenia ran i oparzeń, opublikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych oraz przedstawianych na licznych międzynarodowych i krajowych zjazdach i sympozjach. Posiadaną wiedzę wciąż doskonali biorąc udział w licznych kursach i sympozjach.

Członek:

 • Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej
 • Europejskiego i Światowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej
 • Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran
 • Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń.

Opisy procedur

Zabiegi na twarz

Usuwanie zmarszczek

1. Toksyna botulinowa – botulina - Botox to najpopularniejsza metoda wygładzania zmarszczek głównie w górnej części twarzy (tzw. zmarszczek mimicznych), zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu w małej dawce w kilka precyzyjnie wybranych miejsc na twarzy. Botox uniemożliwia przepływ impulsów nerwowych do wybranych mięśni, które przestają kurczyć się, a przez to nie wytwarzają zmarszczek. Efekty zauważalne są już po dwóch lub trzech dniach, efekt końcowy jest widoczny już siódmego dnia. Botox zazwyczaj redukuje zmarszczki o około 80 procent. Efekty nie dla wszystkich mogą być jednakowe, trzeba również pamiętać o tym, że są one tymczasowe, utrzymują się około 3 do 5 miesięcy. Jeżeli odczujesz widoczne zanikanie jego efektów powinnaś poddać się kolejnej kuracji.

Przeciwwskazania:

 • choroby z zaburzeniem przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
 • stosowanie leków powodujących relaksacje mięśni
 • miejscowe infekcje skóry
 • ciąża i okres karmienia
 • zaburzenia krzepnięcia

2. Wypełniacze kwasem hialuronowym - Kwas hialuronowy jest polisacharydem naturalnie występującym w ludzkim ciele, głównie w skórze, w różnorodnych stężeniach. Jedną z głównych jego cech jest wiązanie wody, dzięki czemu utrzymuje prawidłowe nawodnienie tkanek. Cząsteczki kwasu hialuronowego zanikają w miarę upływu lat. Zabieg wypełnienia zmarszczek polega na udostępnieniu zastępczego źródła kwasu hialuronowego, aby przywrócić satysfakcjonujące nawilżenie tkanek skóry, które jest niszczone przez załamania skórne, powstałe na skutek mimiki. Preparaty do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym mają postać krystalicznego, bardzo plastycznego i elastycznego żelu, który po wprowadzeniu do skóry wypełnia zmarszczkę, dając bardzo naturalne efekty. Podawane są bardzo cienkimi igłami co zmniejsza doznania bólowe. Po wstrzyknięciu żelu w linię zmarszczki lub w usta preparat wiąże wodę i powiększa objętość danej okolicy wygładzając zmarszczki lub modelując kontur ust. Zabieg trwa zazwyczaj do 30 minut. Rezultat można obejrzeć natychmiast w lusterku. Zabiegi nie powodują wyłączenia pacjenta z codziennego życia. Wypełnianie stosowane jest w celu usunięcia bruzd nosowowargowych, zmarszczek okolicy oczu, międzybrwiowych, opadniętych kącików ust oraz modelowania owalu twarzy, a także odmłodzeniu skóry rąk. Okres utrzymywania się efektu początkowego zabiegu można przedłużyć kolejnymi wstrzyknięciami. Większość pacjentów decyduje się na ten zabieg po upływie 6-12 miesięcy od pierwszego zabiegu wygładzania zmarszczek lub korekcji konturów twarzy. Natomiast powiększanie warg wymaga zwykle uzupełnienia po około 6 miesiącach.

Przeciwwskazania:

 • okres ciąży i karmienia
 • choroby z autoagresji
 • choroby nowotworowe
 • opryszczka

3. Wypełnianie zmarszczek hydroksyapatytem wapnia (głębokie zmarszczki) Radiesse jest szeroko stosowanym wypełniaczem w medycynie estetycznej do niwelowania zmarszczek. Dzięki zawartym mikrocząsteczką wapnia następuje naturalny proces tworzenia się kolagenu, gwarantujący poprawę objętości przez długi czas. Jest nietoksyczny i nie wywołuje alergii. Produkt podlega biodegradacji i w naturalny sposób jest wchłaniany przez organizm.

Wskazania:

 • modelowania dłoni
 • modelowania policzków
 • okolic kości jarzmowej oraz linii żuchwy
 • likwidacji bruzd nosowo – wargowych
 • likwidacji zmarszczek, tzw. „marionetkowych”, tj. biegnących od nosa, koło kącików ust aż do podbródka

Zabieg polega na podaniu preparatu śródskórnie za pomocą cieniutkiej igły po uprzednim znieczuleniu miejscowym. Efekt jest widoczny od razu i utrzymuje się do około 1,5 roku.

4. Peelingi lekarskie - działanie polega na celowym uszkodzeniu powierzchownych warstw skóry poprzez ich złuszczanie, co prowadzi do regeneracji tkanek. Efektem zabiegu jest zdrowsza, odmłodzona, gładka skóra, wyeliminowanie przebarwień, usuniecie siatki drobnych zmarszczek, spłycenie rozszerzonych porów, leczenie zaskórników, trądziku, wygładzenie skóry. Częstotliwość zabiegów jest ustalana indywidualnie.

Przeciwwskazania:

 • czynna opryszczka
 • aktywny stan zapalny na twarzy
 • ciąża i okres karmienia

5. Regeneris - zabieg z użyciem własnego osocza bogatopłytkowego. W pierwszej fazie lekarz pobiera niewielką ilość (6 -18ml) Twojej krwi do specjalnych probówek, które następnie poddaje się wirowaniu w wirówce. Proces ten pozwala uzyskać osocze zawierające płytki krwi, które zostają aktywowane przez specjalny odczynnik do produkcji czynników wzrostu. W taki sposób uzyskane jest osocze bogatopłytkowe, które wstrzykuje się w skórę. Efektami zabiegu są rewitalizacja skóry, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry, poprawa elastyczności, napięcia i gęstości skóry przez przebudowę włókien kolagenowych, poprawa ukrwienia skóry, wygładzenie zmarszczek i fałd – wolumetryczna terapia biostymulująca komórki skóry, przyspieszenie procesów gojenia po zabiegach medycyny estetycznej. Częstotliwość zabiegów jest ustalana indywidualnie.

6. Nnici Silhouette – Lift jest nową techniką, w której wykorzystywane są nici Silhouette - do podciągania tkanek. Ta cechująca się minimalną inwazyjnością technika wykorzystywana jest do podciągania i przesuwania zwiotczałej tkanki środkowej części twarzy. Silhouette Lift rekomendowane są dla osób po 40 roku życia, których skóra utraciła młodzieńczy wygląd, pojawiły się pierwsze oznaki starzenia w obrębie twarzy i policzków, a jednocześnie skóra jest w zbyt dobrej kondycji, aby zastosować tradycyjny, chirurgiczny lifting. Nici Silhouette Lift są wykonane z polipropylenu – materiału biokompatybilnego z ludzkim ciałem. Zabieg Silhouette-Lift nie spowoduje zatrzymanie procesu starzenia się, może jedynie podnieść głębsze struktury twarzy i napiąć skórę, dając efekt odmłodzenia. Zabieg ten jest indywidualnie dopasowywany dla każdego pacjenta. Najlepszymi kandydatami do operacji są pacjenci z niewielką obwisłością skóry, mający elastyczną skórę i uwydatnione struktury kostne. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

7. Lift czoła - Nnici Silhouette – Lift

8. Lifting środkowej i dolnej części twarzy – zabieg operacyjny przeprowadzany zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym polegający na zredukowaniu opadającej i marszczącej się tkanki w środkowej i dolnej części twarzy i szyi. Nie rozwiązuje to problemów okolic oczu lub zmarszczek wokół ust, czy całej szyi. Na lifting twarzy można zdecydować się z dwóch powodów: aby zatrzymać postęp procesu starzenia, tzn. pomóc względnie młodym pacjentom (w wieku około 40 lat) utrzymać młody wygląd lub też, aby pomóc tym, którzy mają już rozległe zmarszczki i opadającą skórę twarzy w odzyskaniu młodego wyglądu.

Odchudzanie twarzy

1. Lipoliza - nadmiar tłuszczu można rozpuścić jednym zastrzykiem dzięki substancji, którą lekarz wstrzykuje bezpośrednio w tkanki tłuszczowe, jakie chcemy usunąć. Wstrzykiwana substancja występuje w identycznej postaci w organizmie i pełni bardzo ważną rolę w przemianie tłuszczowej. Preparat rozpuszcza tkankę tłuszczową, powoduje rozkład tłuszczy złożonych na prostsze, które następnie są metabolizowane przez wątrobę. Efektami zabiegu są miejscowa redukcja tkanki tłuszczowej, bardziej jędrna skóra, mniej widoczny cellulit. Pierwsze efekty występują po 2 tygodniach, a ostateczne po 4 tygodniach od zabiegu. Przez okres do 10 dni po zabiegu mogą wystąpić obrzęki okolic ciała poddanych zabiegowi. Zabieg może być powtarzany do 4 razy co 4 tygodnie w jednym obszarze ciała.

Przeciwwskazania:

 • Ciąża
 • Schorzenia wątroby i dróg żółciowych
 • Choroby immunologiczne
 • Infekcje
 • Choroby
Korekcje powiek

1. Wypełniacze kwasem hialuronowym jest odpowiedni do usunięcia cieni pod oczami i likwidacji doliny łez. Trzeba jedynie dobrać odpowiednią gęstość kwasu hialuronowego, tak aby nie zrobić obrzęków pod oczami w przyszłości. Efekt po podaniu kwasu hialuronowego jest widoczny zaraz po zabiegu i utrzymuje się max do 10-12 mies. i zabieg trzeba powtarzać. Inną metodą łagodniejszą jest mezoterapia z kwasem hialuronowym.

2. Plastyka powiek górnych i dolnych - korekcja powiek (blepharoplastyka) to zabieg usuwający nadmiar skóry oraz przepuklin tłuszczowych powieki górnej i dolnej. Plastyka powiek może skorygować ich opadanie, albo worki pod oczami, które często powodują, że wygląda się na osobę starszą, zmęczoną, czy nawet – gorzej widzącą. Zabieg plastyki powiek wymaga znieczulenia miejscowego. Efekty zabiegu to wyraźnie młodsze i bardziej promienne spojrzenie.

3. Plastyka powiek górnych i dolnych z przeszczepem tłuszczu - operacja powiek górnych polega na usunięciu nadmiaru skóry oraz usunięciu przepuklin tłuszczowych. W dolnych powiekach wykonuje się usunięcie nadmiaru skóry oraz transpozycję przepuklin tłuszczowych w okolicę policzka, lub w dolinę łez. Zabieg ten pozwala na uzyskanie efektu napięcia skóry powieki dolnej oraz braku widocznych przepuklin. Zarys dolnego brzegu oczodołu nie jest wyraźnie widoczny i nie sprawia wrażenia pustego. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Zabiegi na usta

1. Wypełnianie preparatami z kwasem hialuronowym – zabieg modelujący kształt, wielkość i nawilżenie czerwieni wargowej, korekcja opadających kącików ust, a także likwidacji zmarszczek palacza. Wynik utrzymują się przez kilku miesięcy. Zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym (jak u stomatologa). Typowy zabieg zaczyna się od ukształtowania warg i wprowadzenia za pomocą strzykawki odpowiedniego preparatu. Jest wiele miejsc na wargach, w które może być wkłuwana igła, a wszystko to zależy od indywidualnego przypadku oraz od efektu, jaki zechcesz osiągnąć. Po wprowadzeniu preparatu lekarz rozmasuje wargi, aby równomiernie umiejscowić preparat.

Przeciwwskazania:

 • okres ciąży i karmienia
 • choroby z autoagresji
 • choroby nowotworowe
 • opryszczka

2. Przeszczep tłuszczu – zabieg w znieczuleniu miejscowym, w trakcie którego w pierwszym etapie zostanie pobrana tkanka tłuszczowa metodą liposukcji strzykawkowej z ustalonej wcześniej okolicy ciała. Następnie pobrana tkanka zostanie odwirowana, celem oddzielenie warstwy żywych komórek tłuszczowych - frakcja ta zwana lipoaspiratem zostanie przeszczepiona w odpowiedniej objętości w czerwień wargową, zmarszczki lub inne ubytki tkanek. Tkanka tłuszczowa musi zostać „wbudowana” w tkanki okoliczne, dlatego nie można jednorazowo przeszczepiać tłuszczu w dużych objętościach i należy się liczyć, że część przeszczepionej tkanki ulegnie resorpcji. Zalecana jest stopniowa korekcja i powtarzanie procedury co jakiś czas.

Przeciwwskazania:

 • choroby onkologiczne
 • cukrzyca

3. Zmniejszenie ust – zabieg operacyjny w znieczuleniu miejscowym polegający na redukcji nadmiaru czerwieni wargowej.

Volumetria twarzy

Wolumetria polega na korekcji objętości tkanek miękkich twarzy, przez przywracanie utraconej objętości oraz poprawianiu zarysu twarzy, szczególnie w miejscach, gdzie nastąpiło np. zmniejszenie ilości tkanki podskórnej. W tym celu stosuje się specjalną odmianę kwasu hialuronowego lub przeszczepy tkanki tłuszczowej. Wolumetrie twarzy wykonuje się u osób u których występuje zwiotczenie skóry związane z utratą objętości, z zachowaną jeszcze elastycznością skóry właściwej, u szczupłych, pragnących wymodelować kontury twarzy, wykazujących cechy lipoatrofii jarzmowej.

Przeciwwskazania:

 • choroby immunologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów,
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego, syndrom Crohna, choroba Gravesa-Basedowa, zesztywniające
 • zapalenia stawów, etc.)
 • leczenie immunoterapeutyczne
 • zapalenie lub zakażenie skóry (trądzik, opryszczka, zapalenie skóry, etc.)
 • epilepsja
 • porfiria skórna
 • bielactwo / łuszczyca
 • alergie
 • uczulenie na kwas hialuronowy
 • podatność na przerost blizn
 • ciąża / laktacja.
Usuwanie znamion i nowotworów skóry

Zabieg operacyjny przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym polegający na wycięciu chirurgicznym pełnej grubości skóry ze zmianą a następnie zeszyciu szwami chirurgicznymi brzegów rany. Wycięta zmiana skóry jest badana histopatologicznie.

Korekcja blizn

1. Zachowawcze – dobranie odpowiedniej metody i środka farmakologicznego działającego na bliznę bez naruszania ciągłości skóry. Są to terapie prowadzone w przypadku blizn nie starszych niż 2 lata.

2. Inwazyjne

 • Wstrzyknięcia do blizny leków w przypadku blizn patologicznych starszych niż 2 lata lub po nieskutecznym leczeniu zachowawczym.
 • Peeling chemiczny – działanie peelingów polega na celowym uszkodzeniu powierzchownych warstw skóry poprzez ich złuszczanie, co prowadzi do regeneracji tkanek. Stosowany w przypadku powierzchownych blizn np. potrądzikowych. Częstotliwość zabiegów jest ustalana indywidualnie.

Przeciwwskazania:

 • czynna opryszczka
 • aktywny stan zapalny na twarzy
 • ciąża i okres karmienia

3. Chirurgiczne – zabieg operacyjny przeprowadzany zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym (uzależnione jest to od lokalizacji i wielkości blizny), polegający na wycięciu całkowitym lub częściowym blizny i ponownym zeszyciu brzegów ran, często z użyciem technik plastyk miejscowych.

Korekcja uszu

1. Plastyka odstających uszu - plastyka odstających uszu polega na wykonaniu odpowiedniego nacięcia i manipulacji na chrząstce małżowiny usznej, aby uzyskać pożądany kształt. Zakładany jest specjalny opatrunek. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Modelowanie sylwetki

Modelowanie sylwetki

1. Lipoliza - nadmiar tłuszczu można rozpuścić jednym zastrzykiem dzięki substancji, którą lekarz wstrzykuje bezpośrednio w tkanki tłuszczowe, jakie chcesz usunąć. Wstrzykiwana substancja występuje w identycznej postaci w organizmie i pełni bardzo ważną rolę w przemianie tłuszczowej. Preparat rozpuszcza tkankę tłuszczową, powoduje rozkład tłuszczy złożonych na prostsze, które następnie są metabolizowane przez wątrobę. Efektami zabiegu są miejscowa redukcja tkanki tłuszczowej, bardziej jędrna skóra, mniej widoczny cellulit. Pierwsze efekty występują po 2 tyg, a ostateczne po 4 tyg od zabiegu. Przez okres do 10 dni po zabiegu mogą wystąpić obrzęki okolic ciała poddanych zabiegowi. Zabieg może być powtarzany do 4 razy co 4 tygodnie w jednym obszarze ciała.

Przeciwwskazania:

 • Ciąża
 • Schorzenia wątroby i dróg żółciowych
 • Choroby immunologiczne
 • Infekcje
 • Choroby nowotworowe
 • Otyłość

2. Liposukcja – zabieg chirurgiczny polegający na odsysaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zabieg polega na wprowadzeniu przez nacięcie w skórze specjalnej kaniuli, która jest połączona z urządzeniem ssącym. Raz usunięta tkanka tłuszczowa nie odbudowuje się, jednakże w przypadku konieczności usunięcia dużej jej ilości, zabieg wykonuje się kilkuetapowo. Po zabiegu liposukcji stosuje się w sposób ciągły ubranie uciskowe.

Przeciwwskazania:

 • ciąża
 • okres karmienia piersią
 • zmiany chorobowe na skórze
 • niektóre zaburzenia hormonalne
 • metalowe implanty
 • wkładka wewnątrzmaciczna
 • rozrusznik serca
 • nowotwory, guzy
 • stosowanie leków przeciwzapalnych
 • żółtaczka, wirus HIV, wirusowe zapalenie wątroby (WZW)
 • żylaki
 • epilepsja

3. Plastyka powłok brzusznych - (abdominoplastyka) polega na usunięciu obwisłej, luźnej skóry brzucha będącej najczęściej pozostałością po ciąży lub nadwadze. Zabieg pozwala na uzyskanie wysoce satysfakcjonujących efektów szczególnie u Pacjentów z osłabioną mięśniówką i obwisłą skórą brzucha. Pozostałością po operacji jest blizna przebiegająca w dolnej części podbrzusza nad spojeniem łonowym. Zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym.

Przeciwwskazania:

 • na zabieg nie powinny się decydować kobiety, które planują urodzenie dziecka - usunięcie sporej części skóry może uniemożliwiłoby swobodne rozwijanie się płodu
 • osoby zbyt otyłe
 • pacjenci z zaburzeniem krzepliwości krwi
 • chorzy na cukrzycę
 • mający zapalenie żył,
 • choroby skórne

Piersi

Korekcja piersi

1. Implanty piersi - zabieg powiększenia piersi polega na wszczepieniu protez składających się z elastycznej silikonowej otoczki wypełnionej żelem silikonowym. Protezy umieszcza się w wytworzonej chirurgicznie przestrzeni pomiędzy gruczołami piersiowymi, a mięśniami klatki piersiowej (mięśniami piersiowymi), albo pomiędzy mięśniami piersiowymi, a ścianą klatki piersiowej lub pod powięzią mięśni piersiowych. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Przed wykonaniem operacji konieczne jest badanie USG piersi, z opisem. Wybór odpowiednich implantów piersi jest procesem złożonym, zależy od oczekiwań i budowy anatomicznych pacjentki. Po zabiegu powrót do normalnej aktywności fizycznej potrwa ok. 4-6 tygodni, zaś okres gojenia się blizn – to czas od 6-12 miesięcy. Przez okres 3-6 tygodni zalecane jest noszenie specjalnego stanika utrzymującego piersi w stabilnej prowizji. Wynik powiększania piersi jest trwały, ale nie oznacza to braku konieczność ich wymiany u pewnej części Pacjentek po upływie kilkunastu lat. Należy pamiętać o tym, że wraz z upływem czasu, w wyniku naturalnego procesu starzenia oraz pod wpływem karmienia piersią lub gwałtownych zmian wagi ciała, pierwotny kształt piersi może ulec zmianie.

2. Lifting piersi – mastopekscja - operację przywracająca odpowiedni kształt i położenie obwisłym piersiom. Dokonuje się jej przez wycięcie nadmiaru skóry piersi z przesunięcie zespołu brodawka-otoczka. W zależności od oczekiwań Pacjenta i wskazań medycznych opisaną technikę łączy się z umieszczeniem implantu piersiowego pod gruczołem lub pod mięśniem.

Przeciwwskazania:

 • Okres ciąży i karmienia
 • Choroby onkologiczne
 • Cukrzyca

3. Redukcja piersi - W przypadkach znacznego przerostu piersi wykonuje się ich redukcję, usuwając nadmiar skóry, tkanki podskórnej i gruczołu z przesunięcie zespołu brodawka-otoczka. Zalecenia do operacji to również bóle kręgosłupa wywołane nadmiernym ciężarem przerośniętych piersi. Zakres zmniejszenia piersi jest ustalany indywidualnie. Redukcja może być też jednostronna, w przypadkach wrodzonej asymetrii piersi. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym.

Przeciwwskazania:

 • Ciąża i okres karmienia
 • Choroby onkologiczne
 • Cukrzyca

4. Ginekomastia (przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn) - to nadmierny rozrost tkanki gruczołowej sutka u mężczyzny. Przejściowo występuje w okresie pokwitania i samoistnie zanika. Może wystąpić w dowolnym okresie życia i dotyczyć jednego lub obu sutków. Można wyróżnić 3 rodzaje ginekomastii:

 • Gruczołową (wymaga usunięcia chirurgicznego)
 • Tłuszczową (tzw pseudginekomastia, w przypadku której można zastosować liposukcję)
 • Gruczołowo – tłuszczową (chirurgiczne wycięcie gruczołu z liposukcją)

Mimo tego, że powstanie nowotworu w gruczołach piersiowych mężczyzn jest rzadsze, niż u kobiet – to jednak nie można go lekceważyć. Jeśli więc istnieje problem powiększonych gruczołów piersiowych – należy poddać się odpowiednim badaniom (endokrynolog). Zabieg ginekomastii wymaga wcześniejszych badań USG piersi, z opisem.

Dłonie

Zabiegi na dłonie

1. Leczenie nadpotliwości - toksyna botulinowa - Zabieg z użyciem Botoxu możemy wykonać na pachy, stopy, dłonie, czoło. Przy użyciu bardzo cienkiej igły lekarz wstrzykuje małą objętość roztworu botuliny w wybrane miejsce. Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki, preparat blokuje działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Efekt leczenia utrzymuje się przez kilka miesięcy, ale w końcu zanika. Kolejna sesja leczenia może być przeprowadzona po wygaśnięciu efektu poprzedniej, co następuje średnio po 7-12 miesiącach.

Przeciwwskazania:

 • choroby z zaburzeniem przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
 • stosowanie leków powodujących relaksacje mięśni
 • miejscowe infekcje skóry
 • ciąża i okres karmienia
 • zaburzenia krzepnięcia

2. Peelingi chemiczne - działanie polega na celowym uszkodzeniu powierzchownych warstw skóry poprzez ich złuszczanie, co prowadzi do regeneracji tkanek. Efektem zabiegu jest zdrowsza, odmłodzona, gładka skóra, wyeliminowanie przebarwień, usuniecie siatki drobnych zmarszczek, spłycenie rozszerzonych porów, leczenie zaskórników, trądziku, wygładzenie skóry. Częstotliwość zabiegów jest ustalana indywidualnie.

Przeciwwskazania:

 • czynna opryszczka
 • aktywny stan zapalny na twarzy
 • ciąża i okres karmienia

3. Rewitalizacja / mezoterapia - mezoterapia polega na podaniu w głąb skóry roztworów zawierających substancje regenerujące i rewitalizujące drogą iniekcji (zastrzyków). Substancje są indywidualnie dobrane do zabiegu i potrzeb Pacjenta. Zabieg polega on na ostrzyknięciu skóry, odpowiednio dobranym przez lekarza koktajlem. W jego skład wchodzi m. in. kwas hialuronowy o działaniu nawilżającym, kwas polimlekowy, o działaniu silnie regenerującym i zagęszczającym zwiotczałą skórę twarzy, witaminy, oligoelementy i aminokwasy. Koktajl ten w sposób widoczny i szybki regeneruje skórę poprawiając jej elastyczność i jędrność. Zabiegi zwykle powtarza się 1 raz na 3 tygodnie, przez 4 miesiące. Po 6 miesiącach następuje kontrola i ewentualne powtórzenie zabiegu.

4. Wypełnianie zmarszczek hydroksyapatytem wapnia (głębokie zmarszczki) Radiesse Radiesse jest szeroko stosowanym wypełniaczem w medycynie estetycznej do niwelowania zmarszczek. Dzięki zawartym mikrocząsteczką wapnia następuje naturalny proces tworzenia się kolagenu, gwarantujący poprawę objętości przez długi czas. Jest nietoksyczny i nie wywołuje alergii. Produkt podlega biodegradacji i w naturalny sposób jest wchłaniany przez organizm.

Wskazania:

 • modelowania dłoni
 • modelowania policzków
 • okolic kości jarzmowej oraz linii żuchwy
 • likwidacji bruzd nosowo – wargowych
 • likwidacji zmarszczek, tzw. „marionetkowych,” tj. biegnących od nosa, koło kącików ust aż do podbródka

Zabieg polega na podaniu preparatu śródskórnie za pomocą cieniutkiej igły po uprzednim znieczuleniu miejscowym. Efekt jest widoczny od razu i utrzymuje się do około 1,5 roku.

5. Wypełnianie zmarszczek rąk kwasem hialuronowym - Kwas hialuronowy jest polisacharydem naturalnie występującym w ludzkim ciele, głównie w skórze, w różnorodnych stężeniach. Jedną z głównych jego cech jest wiązanie wody, dzięki czemu utrzymuje prawidłowe nawodnienie tkanek. Cząsteczki kwasu hialuronowego zanikają w miarę upływu lat. Zabieg wypełnienia zmarszczek polega na udostępnieniu zastępczego źródła kwasu hialuronowego, aby przywrócić satysfakcjonujące nawilżenie tkanek skóry, które jest niszczone przez załamania skórne, powstałe na skutek mimiki. Preparaty do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym mają postać krystalicznego, bardzo plastycznego i elastycznego żelu, który po wprowadzeniu do skóry wypełnia zmarszczkę, dając bardzo naturalne efekty. Podawane są bardzo cienkimi igłami co zmniejsza doznania bólowe. Po wstrzyknięciu żelu w linię zmarszczki lub w usta preparat wiąże wodę i powiększa objętość danej okolicy wygładzając zmarszczki lub modelując kontur ust. Zabieg trwa zazwyczaj do 30 minut. Rezultat można obejrzeć natychmiast w lusterku. Zabiegi nie powodują wyłączenia pacjenta z codziennego życia. Wypełnianie stosowane jest w celu usunięcia bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek okolicy oczu, międzybrwiowych, opadniętych kącików ust oraz modelowania owalu twarzy, a także odmłodzeniu skóry rąk.

Okres utrzymywania się efektu początkowego zabiegu można przedłużyć kolejnymi wstrzyknięciami. Większość pacjentów decyduje się na ten zabieg po upływie 6-12 miesięcy od pierwszego zabiegu wygładzania zmarszczek lub korekcji konturów twarzy. Natomiast powiększanie warg wymaga zwykle uzupełnienia po około 6 miesiącach.

Przeciwwskazania:

 • okres ciąży i karmienia
 • choroby z autoagresji
 • choroby nowotworowe
 • opryszczka

Leczenie nadpotliwości

Leczenie nadpotliwości - toksyna botulinowa

Zabieg z użyciem Botoxu możemy wykonać na pachy, stopy, dłonie, czoło. Przy użyciu bardzo cienkiej igły lekarz wstrzykuje małą objętość roztworu botuliny w wybrane miejsce. Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki, preparat blokuje działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Efekt leczenia utrzymuje się przez kilka miesięcy, ale w końcu zanika. Kolejna sesja leczenia może być przeprowadzona po wygaśnięciu efektu poprzedniej, co następuje średnio po 7-12 miesiącach.

Przeciwwskazania:

 • choroby z zaburzeniem przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
 • stosowanie leków powodujących relaksacje mięśni
 • miejscowe infekcje skóry
 • ciąża i okres karmienia
 • zaburzenia krzepnięcia